کاوشگران صنعت پارس آرین اسپمرها چگونه به آدرس ایمیل ما دست پیدا می‌کنند؟ | دانلود پروژه رایگان و تازه های تکنولوژی و کامپیوتر
۰

اسپمرها چگونه به آدرس ایمیل ما دست پیدا می‌کنند؟

اسپمرها چگونه به آدرس ایمیل ما دست پیدا می کنند؟ فارغ از تمهیدات امنیتی که کاربران به کار می بندند، هرزنامه ها ممکن است به هر حساب کاربری ایمیلی وارد شوند. اما اسپمرها یا همان ارسال کننده های این هرزنامه ها چگونه به آدرس ایمیل کاربران دسترسی پیدا می کنند و آیا می توان روش هایی برای مخفی کردن آدرس ایمیلمان از دید اسپمرها داشته باشیم؟

متاسفانه اقدامات زیادی برای جلوگیری از دسترسی این افراد به آدرس ایمیل نمی توان انجام داد اما با استفاده از چند نکته ساده می توان احتمال دسترسی آن ها به آدرس ایمیل را کاهش داد.

افشای منابع اطلاعاتی مرتبط با حساب ها

یکی از آسان ترین روش های دسترسی اسپمرها به این آدرس ایمیل ها و نهایتا جمع آوری اطلاعات، افشای منابع اطلاعاتی مرتبط با این حساب هاست. این افشای گذرواژه ها معمولا هرچند وقت یک بار و در سرویس های مختلف به وقوع می پیوندد. ساختارها و شرکت های بزرگی مانند Adobe,LinkedIn,eHarmony,Gawker,Last.fm,Yahoo!,Snapchat و حتی Sony، همگی در طی سال های گذشته مورد نفوذ واقع شده اند.

این افشای اطلاعات معمولا به عنوان مشکلات امنیتی بزرگ شناخته می شوند زیرا معمولا اطلاعاتی مانند نام ها و گذرواژه ها را به دیگران نشان می دهند اما بعضا ایمیل ها را نیز به دیگران نشان می دهند. اسپمر ها معمولا همواره به دنبال دانلود این منابع اطلاعاتی هستند تا میلیون ها آدرس ایمیل را به آسانی به لیست ایمیل های خود بیفزایند. به طور کلی اسپمرها همواره دوست دارند مطمئنا شوند، ایمیل آدرس های مورد حمله، فعال هستند، بنابراین، این منابع اطلاعاتی برای آن ها بهترین خوراک به شمار می آیند.

اسپمرها چگونه به آدرس ایمیل ما دست پیدا می کنند؟

این یکی از اصلی ترین روش هایی است که اسپمرها آدرس های ایمیل را پیدا می کنند. مطمئنا برای جلوگیری از وقوع چنین رخدادی، کار چندانی از دست شما برنمی آید. کاربران سرویس های مختلف با مراجعه به سایتی مانند https://haveibeenpwned.com می توانند اطمینان حاصل کنند که آیا اطلاعات حساب کاربری آن ها افشا شده یا خیر. می توانید با عدم استفاده از آن گذرواژه افشا شده، از وقوع چندباره افشای اطلاعات خود جلوگیری کنید.

کلیک کردن بر روی لینک ها و یا بارگذاری تصاویر در هرزنامه ها

اگر هرزنامه ای را دریافت کردید، باید از کلیک بر روی لینک های موجود در آن هرزنامه خودداری کنید. اگر لینکی با مضمون “Unsubscribe” در ایمیل دریافتی از یک شرکت معتبر مشاهده کردید، می توانید با خیال راحت بر روی آن کلیک کنید تا ایمیل های اینچنینی دیگر برای شما ارسال نشوند.

بدین ترتیب، نام شما از لیست آن شرکت حذف شده و بعد از این شاهد حضور ایمیل های تبلیغاتی در صندوق ورودی خود نخواهید بود اما اگر چنین لینکی و یا لینکی با مضمون “Buy Now” در هرزنامه ها مشاهده کردید، به احتمال زیاد این لینک ها آلوده بوده و مطمئنا اسپمرها با کلیک کردن شما بر روی این لینک ها، شما را از لیست خود حذف نخواهند کرد، آن ها کلیک کردن شما را ثبت کرده و از این طریق، سیستم آن ها به تشخیص فعال بودن آدرس ایمیل شما خواهد پرداخت.

اسپمرها چگونه به آدرس ایمیل ما دست پیدا می کنند؟

این مطلب برای بارگذاری تصاویر موجود در هرزنامه ها نیز صادق است. هیچ گاه بر روی گزینه “Load Images” کلیک نکنید. با کلیک کردن بر روی این گزینه، اسپمرها متوجه خواهند شد که شما ایمیل آن ها را بازکرده اید. حتی با بهره گیری از یک باگ رهگیری، این افراد می  توانند از بارگذاری این تصویر اطمینان حاصل کنند. این یکی از دلایلی است که اکثر ارائه دهندگان خدمات ایمیل، به طور خودکار به بارگذاری تصاویر نمی پردازند.

جستجوی وب برای یافتن آدرس های در قالب متن

اسپمرها به طور سنتی با جستجو در وب، به دنبال یافتن آدرس های ایمیل هستند. این عمل دقیقا همانند آن چیزی است که گوگل انجام می دهد و به دنبال یافتن ایمیل  آدرس های موجود در وب سایت هاست. به عنوان مثال ممکن است کاربری یک اظهار نظر با مضمون ” به من در آدرس Jon@example.com” ایمیل بزنید.

اسپمرها این آدرس را نیز به لیست هرزنامه های ارسالی خود اضافه می کنند. به همین دلیل، برخی از سایت ها، آدرس های جعلی در اظهارنظرهای کاربران نمایش می دهند اما با کلیک بر روی آن ها شما می توانید به آدرس اصلی دست یابید. این روش با توجه به افشای روز افزون اطلاعات کاربران، اکنون کمتر مورد پسند اسپمرهاست.

اسپمرها چگونه به آدرس ایمیل ما دست پیدا می کنند؟

اسپمرها ممکن است از طریق سرک کشیدن به مکان های دیگر نیز به آدرس های ایمیل دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال با مشاهده اطلاعات مرتبط به دامنه ها (Whois Records for a domain)، این رکوردها یک آدرس ایمیل را نشان می دهند که در واقع مرتبط با شخص یا سازمانی است که این دامنه را برای خود ثبت کرده است.

خرید لیستی از آدرس های ایمیل

بعضا افرادی به تهیه لیستی از آدرس های ایمیل می پردازند و این لیست ها را با قیمتی پایین در اختیار اسپمرها قرار می دهند. متاسفانه در این روش هم شما هیچ اقدامی نمی توانید انجام دهید.

اسپمرها چگونه به آدرس ایمیل ما دست پیدا می کنند؟

این لیست ها اغلب بر روی سی دی به فروش می رسند و ممکن است دست به دست، بین اسپمرها گردش پیدا کند و نهایتا به طرز وسیعی بین آن ها توزیع شود. البته شرکت های قانونی معمولا دست به فروش آدرس های کاربران خود نمی زنند.

روش های دیگری نیز از سوی اسپمرها برای دست یابی به آدرس ایمیل کاربران وجود دارد. برخی از اسپمرهای حرفه ای از بدافزارها برای رخنه به مجموعه آدرس های کاربران بهره می گیرند. برای جلوگیری از افشای آدرس ایمیل خود حتی الامکان سعی کنید از قراردادن آدرس خود در فایل های متنی و انتشار بر روی اینترنت خودداری کنید.

همچنین هیچ گاه بر روی لینک ها و یا تصاویر موجود در هرزنامه ها کلیک نکنید. نهایتا با توجه به قدرت بالای فیلترهای موجود بر سر راه هرزنامه ها، می توانید از گزینه گزارش هرزنامه برای جلوگیری از گسترش یک هرزنامه ورودی به صندوق ایمیل خود استفاده کنید.