کاوشگران صنعت پارس آرین افزایش سرعت لود شدن jQuery با استفاده از CDN | دانلود پروژه رایگان و تازه های تکنولوژی و کامپیوتر
۰

افزایش سرعت لود شدن jQuery با استفاده از CDN

jquery-cdn-delivery

برای استفاده از فایل اصلی کتابخونه jQuery ، پیشنهاد میشه که از CDNاستفاده کنید، به دلایل زیر:- امکان اینکه این فایل در دستگاه بازدید کننده (کش = Cache) شما وجود داشته باشه بالا هست. بنابراین دیگه زمانی برای دانلود این فایل صرف نمی شود و سرعت لود شدن سایت بالاتر میرود. – اگر هم نیازی

 

برای استفاده از فایل اصلی کتابخونه jQuery ، پیشنهاد میشه که از CDNاستفاده کنید، به دلایل زیر:- امکان اینکه این فایل در دستگاه بازدید کننده (کش = Cache) شما وجود داشته باشه بالا هست. بنابراین دیگه زمانی برای دانلود این فایل صرف نمی شود و سرعت لود شدن سایت بالاتر میرود.

– اگر هم نیازی به دانلود شدن این فایل باشه، CDN به دلیل داشتن داشتن سرورهای متعدد، نزدیک ترین و سریعترین راه رو برای دانلود فایل به سیستم بازدیدکننده انتخاب میکنه.

– CDN ها از سیستم فشرده سازی gzip استفاده می کنند و شما نیازی به کد نویسی یا تغییر ساختار وب سرور برای این کار ندارید.

– به دلیل اینکه این فایل بر روی سرور شما نیست بنابراین هزینه ای بابت پهنای باند این فایل نمی پردازید.گوگل و مایکروسافت به صورت کاملا رایگان، jQuery رو برای شما میزبانی می کنند و شما فقط کافیه در تگ اسکریپت خودتون، به آدرس کامل این فایل اشاره کنید.

برای استفاده از سی دی ان مایکروسافت:

http://ajax.microsoft.com/ajax/jquery/jquery-1.3.2.min.js

برای استفاده از سی دی ان گوگل:

http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js

نکته در مورد گوگل:

گوگل برای دسترسی به فایلهایی که میزبانی می کنه چندین روش رو معرفی کرده. برای jQuery اگر از آدرس بالا استفاده کنید همواره آخرین ورژن jQuery در نسخه شماره ۱ رو به شما میده. بنابراین اگر از این آدرس استفاده می کنید، پس فردا که ورژن جدید تر ۱٫۸ اومد، این آدرس به صورت خودکار اون فایل رو نشون خواهد داد. اما برای ورژن ۲ و بالاتر باید آدرس رو عوض کنید به

libs/jquery/2/jquery.min.js

اگر میخواهید دقیقا ورژن ۱٫۳٫۲ رو استفاده کنید از این آدرس استفاده کنید:

http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.3.2/jquery.min.js

تمامی این آدرس ها به صورت جی زیپ به مرورگر شما فرستاده می شوند.

جی زیپ gzip به زبون خیلی ساده یعنی که وب سرور، فایل رو به صورت فشرده ( فکر کنید یه چیزی مثل همون zip یا rar ) به سمت کلاینت می فرسته و مرورگر در کلاینت اون فایل رو از حالت فشرده در میاره. اگر مرورگر شما این قابلیت رو نداشته باشه، سرور تشخیص میده و اصلا عمل جی زیپ رو انجام نمیده. البته تمام مرورگر های غیرمتنی کنونی، جی زیپ رو پشتیبانی می کنند.

تست کردن فعال بودن امکان gzip توسط فایرباگ:

fire-bug

تست آنلاین این قابلیت در سایت http://www.gidnetwork.com/tools/gzip-test.php :

gzip

همونطور که میبینید، فایل در سرور فشرده شده و تنها حدود ۲۶ کیلوبایت حجم دارد، و وقتی به مرورگر میرسد، از حالت فشرده خارج شده و همون حجم اصلی خودش یعنی حدود ۶۰ کیلوبایت می رسد.