کاوشگران صنعت پارس آرین برای خواب بهترین موقعیت بدن کدام است | دانلود پروژه رایگان و تازه های تکنولوژی و کامپیوتر
۰

برای خواب بهترین موقعیت بدن کدام است

گاهی اوقات با این‌که ۸ ساعت خواب کامل داریم، باز هم کسل و خسته از خواب بیدار می‌شویم. کارشناس این شرایط را به وضعیت بدن در هنگام خواب نسبت می‌دهند. هر چند خوابیدن به پشت بهترین حالت ممکن برای خواب است با این حال راحتی ما حرف اول را می‌زند.
هیچ شکی نیست که خواب اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد. اما همه چیز در خواب کافی خلاصه نمی‌شود. برنامه‌ریزی برای تنظیم ساعت بدن یا ریتم شبانه‌روز هم در این میان باید در نظر گرفته شود. وقتی افراد به این موارد توجه نمی‌کنند، نتیجه‌ این می‌شود که روز خود را با خستگی شروع کنند و به‌سختی تمرکز لازم را در انجام وظایف کاری داشته باشند. گاهی اوقات به‌ موقع می‌خوابید و ۸ ساعت خواب لازم را هم دارید؛ اما باز هم خسته و عصبی هستید. به‌گفته‌ی کارشناسان خواب، این مشکل ریشه در طرز خوابیدن دارد. شبلی هریس، کارشناسی پزشکی خواب و استاد کالج پزشکی آلبرت انیشتین، در این خصوص می‌گوید:
اگر نمی‌توانید وضعیت خواب خود را تغییر دهید، راهکارهایی برای اصلاح آن وجود دارد.
بنا به گزارش بنیاد ملی خواب، اکثر افراد عادت دارند به پهلو بخوابند؛ درحالی‌که این روش خوابیدن می‌تواند باعث بروز درد در ناحیه‌ی کمر و کتف شود. از طرفی خوابیدن به پهلوی راست می‌تواند سوزش معده‌ را شدیدتر کند. علت آن است که در ناحیه‌ی مری، ماهیچه‌ای وجود دارد که اسید را داخل معده نگه می‌دارد. هنگامی که به راست می‌خوابید، موقعیت این ماهیچه جابه‌جا می‌شود و اسید از معده خارج و وارد حلق خواهد شد و به این ترتیب احساس سوزش می‌کنید. در صورتی که اگر به سمت چپ بخوابید، این عضله شکاف موجود را حفظ می‌کند.

بنابراین هریس توصیه می‌کند که در صورت داشتن مشکل سوزش معده، سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید. از طرفی، در صورت خوابیدن به پهلوی چپ، برای پشتیبانی مناسب از سر، نیاز به بالش‌های قطور دارید. ضمن این‌که برای حمایت از عضلات کمر هم بهتر است یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید.
هریس می‌گوید:
طبیعتا بدترین حالت خواب برای افراد، خوابیدن روی شکم است. حدود ۷ درصد افراد به این شیوه می‌خوابند. این شکل خوابیدن روی تمام قسمت‌های بدن شما فشار وارد می‌کند. به این ترتیب، پس از بیدار شدن احساس خستگی و سوزنی شدن بدن دارید. ضمن این‌که خوابیدن روی شکم خطر دردهای مفصلی را افزایش می‌دهد.
با این حال، هریس در این خصوص هم پیشنهاد می‌دهد که از یک بالش صاف‌تر برای کاهش درد گردن استفاده کنید.
در حالت کلی بهترین حالت، خوابیدن به پشت است که حدود ۸ درصد افراد در این وضعیت می‌خوابند. این حالت بهترین حالت برای کاهش درد است و چون سر در بالای سینه قرار می‌گیرد، مشکل سوزش معده ایجاد نخواهد شد.البته خوابیدن به پشت، احتمال خروپف را هم افزایش می‌دهد. اگر مشکل وقفه‌ی تنفسی در خواب ی(آپنه خواب) دارید، خوابیدن به پشت چندان توصیه نمی‌شود.
مقاله‌های مرتبط:
اینفوگرافیک: چطور صبح‌ها آسان‌تر از خواب بیدار شویم؟
چطور زمان خواب خود را تنظیم کنیم تا بهره وری بیشتری داشته باشیم
چنانچه دوست دارید سبک خوابیدن خود را تغییر دهید، می‌توانید دو بالش در دو طرف بدن و یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید. این راهکار باعث می‌شود که کم‌تر در خواب جابه‌جا شوید! چنانچه این روش جواب نداد، می‌توانید یک توپ کوچک تنیس در داخل پیراهن خود بگذارید. به این ترتیب هنگام قرار گرفتن در وضعیت نادرست احساس ناراحتی می‌کنید و سریع به حالت مناسب برمی‌گردید.
هریس در ادامه می‌گوید:
در بیشتر موارد توصیه می‌شود که به پشت بخوابید؛ اما باز هم ملاک انتخاب وضعیت خواب، راحتی افراد است. چنانچه حالت انتخابی شما باعث بروز درد یا ناراحتی شود، قطعا بر کیفیت خوابتان تأثیر خواهد گذاشت.
بنابراین اگر متوجه شدید پس از بیدار شدن از خواب احساس خستگی و کسالت دارید؛ سعی کنید موقعیت خواب خود را تغییر دهید و شاید موفق شدید یک بیداری راحت و دل‌پذیر را تجربه کنید!