کاوشگران صنعت پارس آرین بسیج همگانی در برزیل برای مقابله با پشه ناقل ویروس زیکا | دانلود پروژه رایگان و تازه های تکنولوژی و کامپیوتر
۰

بسیج همگانی در برزیل برای مقابله با پشه ناقل ویروس زیکا

میکروسفالی یا کوچک سریِ نوزادان شایع ترین عارضه ناشی از انتقال ویروس زیکا به بدن زنان باردار است که موارد ابتلا به آن در بیست و سه کشور قاره آمریکا از جمله برزیل رو به افزایش است.

سازمان بهداشت جهانی به تازگی ضمن هشدار نسبت به گسترش این بیماری از احتمال ابتلای سه تا چهار میلیون نفر در قاره آمریکا به آن ابراز نگرانی کرده است.

در ریسیف، که کانون رشد این بیماری در برزیل اعلام شده، محققان موسسه «فیوکروز» در حال تحقیق بر روی قابلیت انتقال ویروس زیکا توسط گونه ای دیگر از پشه ها به نام «کیولکس» هستند که شمار آنها بیست برابر بیشتر از گونه شناخته شده ناقل ویروس زیکا است.

دیلما روسف رئیس جمهور برزیل روز جمعه برای کاستن از شدت اظهارات نگران کننده وزیر بهداشت این کشور مبنی بر اینکه برزیل در نبرد با پشه ناقل ویروس زیکا در حال واگذار کردن عرصه است، گفت: «تا وقتی که این پشه به تکثیر خود ادامه می دهد،همگی در حال شکست هستیم. همه ما باید برای پیروزی در این نبرد مهیا و آماده باشیم. اگر منفعل عمل کنیم شکست می خوریم.»

اصلاح ژنتیکی پشه های ناقل ویروس زیکا یکی از روش هایی است که پژوهشگران برزیلی برای جلوگیری از گسترش و تکثیر آنها در پیش گرفته اند.

برزیل که تا شش ماه دیگر باید از بازیهای المپیک تابستانی میزبانی کند، سیزدهم فوریه را روز بسیج ملی برای مبارزه با «ایدیس ایجیپتی»، پشه ناقل بیماری زیکا اعلام کرده است.