کاوشگران صنعت پارس آرین چرا کامپیوترهای رومیزی منقرض نمی شوند؟ | دانلود پروژه رایگان و تازه های تکنولوژی و کامپیوتر
۰

چرا کامپیوترهای رومیزی منقرض نمی شوند؟

چرا کامپیوترهای رومیزی منقرض نمی شوند؟استیو جابز در سال ۲۰۱۰ میلادی با معرفی آی‌پد کنجکاوی همه کاربران را بر انگیخت و در آن زمان ادعا کرد که دوره کامپیوترهای رومیزی رو به پایان است. اکنون نیز با معرفی و عرضه تبلت های ویندوز ۸ و قابلیت استفاده از نسخه لمسی آفیس، شاید به نظر برسد که بدون کامپیوترهای رومیزی نیز می توان زندگی و کار کرد.

این نظریه بد نیست اما واقعیت این است که دستگاه های قابلی حمل همچون تبلت را نمی توان دلیلی برای انقراض نسل دسک‌تاپ ها به شمار آورد. درست است که این وسایل قابل حمل و تقریبا همه جا همراه کاربر هستند اما برای انجام امور دفتری همچون استفاده از آفیس مایکروسافت نمی توان با آنها به راحتی یک دسک‌تاپ کار کرد. اینجاست که برتری کامپیوترهای رومیزی هویدا می شود.

درست است که تلفن همراه، تبلت و حتی لپ‌تاپ ها کوچک هستند و به راحتی در کیف یا جیب جا می شوند اما موارد قابل تاملی نیز همچون قدرت پردازش، اندازه صفحه نمایش یا حتی قیمت دارند.

با این حساب باید گفت، خیر! هنوز زمان انقراض کامپیوترهای رومیزی فرانرسیده است. اگر این موارد چندان شما را قانع نکرده اند در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا ۱۰ دلیل ما برای ابقای دسک‌تاپ ها را بخوانید.

۱. قیمت ارزان دسک‌تاپ 

دسک‌تاپ از لپ‌تاپ ارزان تر است. این ارزانی فقط در مورد خرید یک کامپیوتر جدید نیست بلکه هزینه تعمیرات و به‌روزرسانی دسک‌تاپ ها نیز ارزان تر از لپ‌تاپ هاست. این تفاوت قیمت دلایل مختلفی دارد اما اصلی ترین دلیل آن این است که در دستگاه های قابل حمل از قطعات کوچک تر استفاده می شوند تا درون موبایل، تبلت یا لپ‌تاپ جا شوند و از آنجا که عناصر کوچک، مهندسی ساخت دشوارتری دارند در نتیجه قیمت آنها نیز گران تر است.

قطعات کامپیوترهای رومیزی لازم نیست که کوچک باشند و همچون تکه های یک منبت کاری با ظرافت کنار هم چیده شوند زیرا به اندازه کافی داخل کیس کامپیوتر برای قطعه های مختلف جا وجود دارد. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، با خرید یک لپ‌تاپ شما قطعات بیشتری را به صورت یک جا خریدار می کنید. لپ‌تاپ، مانیتور و صفحه‌کلید و همچنی تراک‌پد نیز با خود دارد اما برای کامپیوتر باید این لوازم را جداگانه هزینه کنید و بخرید.

اما به طور کلی، لپ تاپ ها حداقل ۱۰۰ دلار گران تر از نمونه های دسک‌تاپی هستند. به طور مثال، کامپیوتر Dell XPS ۸۵۰۰ که نسل سوم پردازنده اینتل Core i۷، ۸ گیگابایت رم، یک ترابایت هارددرایو و کارت گرافیک AMD Radeon ۷۵۷۰دارد در وب سایت رسمی خود شرکت دل حدود ۸۰۰ دلار قیمت دارد. در حالیکه، لپ‌تاپ مشابه آن به نام Dell Inspiron ۱۴z ، مجهز به نسل سوم پردازنده اینتل Core i۷، ۸ گیگابایت رم، ۵۰۰ گیگابایت هارددرایو و کارت گرافیک AMD Radeon HD ۷۵۷۰M با قیمت یکهزار دلار به فروش می رسد.

 

 

۲. قدرت بیشتر دسک‌تاپ

پردازنده کامپیوترهای رومیزی بسیار قوی تر از پردازنده لپ‌تاپ های مشابه است. البته اگر بخواهیم پردازنده های دسک‌تاپ را با نمونه های ARM مقایسه کنیم – در بیشتر موبایل ها و تبلت ها استفاده می شوند – بسیار خنده دار خواهد شد. بگذارید فقط بگوییم که اینجا اندازه بسیار اهمیت دارد.

پردازنده لپ‌تاپ ها نه تنها کوچک تر از نمونه های دسک‌تاپی هستند بلکه انرژی کمتری مصرف و گرمای کمتری تولید می کنند. برای این حرف چندین دلیل هست: اول از همه، میزان شارژدهی باتری لپ‌تاپ ها بسیار مهم است. از این رو پردازنده ها طوری طراحی می شوند که عمر باتری را افزایش دهند. دوم، پردازنده لپ‌تاپ در یک قاب کوچک و بسته قرار دارد و اطراف آن را چندین فن خنک کننده پر کرده اند و با این همه هنوز هم در معرض داغ کردن قرار دارند.

اما پردازنده های دسک‌تاپ این شانس را دارند که از پریز برق تغذیه بشوند. برای خنک نگه داشتن آنها نیز می توان از فن های خنک کننده یا سیستم خنک کننده مایع کمک گرفت. بنابراین، آنها نه تنها قدرتمند هستند بلکه می توانند به راحتی برای کار با سرعت بیشتر اورکلاک بشوند.

 

 

۳. لوازم جانبی بیشتر دسک‌تاپ ها

 

به دسک‌تاپ لوازم جانبی بیشتری می توان وصل کرد. از ماوس و صفحه کلید گرفته تا اتصالاتی همچون هدست های یو‌اس‌بی. اما لپ‌تاپ ها گزینه های متنوعی برای اتصال ندارند. بیشتر آنها دو پورت یو‌اس‌بی ۲ دارند. برخی از انواع لپ‌تاپ های پیشرفته یو‌اس‌بی ۳ نیز دارند. اما هر چه بدنه لپ‌تاپ باریک تر و کوچک تر شود، از پورت های اتصالی آن نیز کاسته می شود. اما دسک‌تاپ ها دست کم چهار پورت یو‌اس‌بی ۲ دارند. بعلاوه، کامپیوترهای رومیزی اتصالات متنوعی همچون eSATA، VGA، DVI، HDMI و خطوط صوتی چندگانه دارند که شاید فقط در بهترین انواع لپ‌تاپ که برای بازی طراحی شده اند بتوان این اتصالات را پیدا کرد.

 

 

۴. صفحه نمایش بزرگ تر 

تحقیقات نشان داده است، صفحه نمایش بزرگ تر خلاقیت کاربر را نیز افزایش می هد. صفحه نمایش بزرگ تر داشتن به دو روش میسر است: اینکه اندازه نمایشگر بزرگ تر باشد یا اینکه از چند مانتیور به طور همزمان استفاده شود.

بزرگ ترین اندازه ای که برای نمایشگر یک لپ‌تاپ وجود دارد، ۱۷.۳ اینچ است که برای لپ‌تاپ بسیار بزرگ است. اما نمایشگر ۱۷.۳ اینچ در برابر مانیتورهای ۲۰ یا ۲۴ اینچ کامپیوترها هیچ هستند. در ضمن، لپ‌تاپ ۱۷.۳ اینچ را به راحتی نمی توان با خود به این طرف و آن طرف حمل کرد. به همین منظور شاید مجبور باشید همچون یک دسک‌تاپ با آن کار کنید.

بیشتر لپ‌تاپ ها از چندین نمایشگر به طور هم‌زمان پشتیبانی نمی کنند. البته شاید بتوانید از نمایشگرهای یو‌اس‌بی یا تبلت برای این منظور کمک بگیرید. اما دسک‌تاپ اینگونه نیست. با توجه به کارت گرافیک خود می توانید از دو، سه یا چهار مانیتور به طور هم‌زمان استفاده کنید.

 

 

۵. بازی در دسک‌تاپ

 

پیش از هر صحبتی باید منصف بود و گفت که لپ‌تاپ های بازی بسیار خوبی در بازار موجود هستند. به طور مثال، Alienware M۱۷x R۴، پردازنده اینتل Core i۷-۳۷۲۰QM و کارت گرافیک انویدیا جی‌فورس GTX ۶۸۰M دارد. اما آیا می توان آن را با کامپیوترهای رومیزی مخصوص بازی همچون Maingear Shift Super Stock که پردازنده اینتل Core i۷-۳۹۶۰X و سه کارت گرافیک AMD Radeon HD ۷۹۷۰ دارد، مقایسه کرد؟ البته که نه.

در کامپیوترهای رومیزی می توان از سه کارت گرافیک در کنار سیستم خنک کننده مایع، کارت صدا و دیگر لوازم جانبی بازی استفاده کرد در حالیکه در لپ‎‌تاپ فقط از یک کارت گرافیک می توان بهره مند شد.

 

 

۶. تعمیر آسان دسک‌تاپ

 

تعمیرات لپ‌تاپ بسیار گران تر از کامپیوترهای رومیزی است. به طور مثال، اگر کارت گرافیک لپ‌تاپ بسوزد باید کلی هزینه کنید تا تعمیر شود اما اگر همان اتفاق برای کامپیوتر بیفتد می توانید یک کارت گرافیک نو بخرید و به سرعت و راحت آن را با نمونه خراب شده جایگزین کنید. این در مورد دیگر قطعات دسک‌تاپ همچون مانتیور و پردازنده و … نیز مصداق دارد اما لپ‌تاپ اینگونه نیست.

 

 

۷. استفاده بهتر از نرم‌افزارها

 

درست است که همه لپ‌تاپ های این دوره قابلیت پشتیبانی از نرم‌افزارهای سنگینی همچون ادوبی فتوشاپ یا پریمایر را دارند اما استفاده از آنها در نمایشگر کوچک لپ‌تاپ و با تراک‌پد کمی دشوار به نظر می رسد. برای بهترین استفاده از این نرم‌افزارها باید پردازنده قوی، کارت گرافیک قدرتمند، صفحه نمایش بزرگ و لوازم جانبی همچون صفحه‌کلید، ماوس و حتی تبلت داشت.

داشتن لپ‌تاپی با چنین مشخصاتی شاید بسیار گران یا حتی غیرممکن – به ویژه در مورد صفحه نمایش بزرگ – باشد. اما یک کامپیوتر رومیزی با مشخصات خوب می تواند این نرم‌افزارها را با کیفیت خوب اجرا کند.

 

 

۸. استفاده کاربردی از دسک‌تاپ مرده

 

هنگامی که تبلت یا لپ‌تاپ از کار می افتند کاری با آنها نمی توان کرد و باید دور ریخت. اما از پی‌سی مرده می توان استفاده های گوناگونی داشت. به طور مثال، می توان از آن به عنوان سرور خانگی یا یک وسیله حافظه مبتنی بر شبکه (NAS) استفاده کرد. حتی می توان قطعات آن را جدا کرد و فروخت. یا مانیتورهای قدیمی که فلترون نیستند را می توان به عنوان آکواریوم استفاده کرد.

 

 

۹. امنیت بیشتر و عمر طولانی تر دسک‌تاپ ها

 

کامپیوترهای رومیزی همان طور که از نامشان پیداست قابلیت حمل ندارند. این مساله شاید در دنیای امروز چندان جالب نباشد اما از نظر امنیت و دوام بسیار اهمیت دارد. از آنجا که پی‌سی را نمی توان خیلی جابه‌جا کرد، بنابراین از دسترس دزدها در امان است. هیچ وقت شما کامپیوتر رومیزی خود را در قطار یا اتوبوس جا نمی گذارید یا هیچ گاه کسی آن را از شما نمی دزدد. به همین دلیل که نمی توان آن را جابه‌جا کرد، در نتیجه احتمال از دست افتادن، شکستن یا خراشیدگی نیز ندارد. یک پی‌سی سال ها می تواند همراه کاربر باشد. برای به روزرسانی آن نیز کافیست قطعاتش را تعویض کنید. اما لپ‌تاپ ها یا تبلت ها این گونه نیستند.

 

 

۱۰. ساخت دسک‌تاپ شخصی خود

 

همه افراد می توانند کامپیوتر رومیزی خود را جمع آوری کنند و بسازند. نه تنها وب سایت های متعدد و مقاله های فراوانی برای کمک به افراد برای ساخت سیستم کامپیوتری خودشان وجود دارند، بلکه قطعات کامپیوتر نیز به وفور در فروشگاه های کامپیوتری موجود هستند. کاربران با کمی دانش می توانند پی‌سی مورد علاقه خود را جمع آوری کنند و راه بیندازند. اما در مورد لپ تاپ برخی از قطعات را آنهم به کمک کارشناسان می توانید هنگام خرید از کارخانه سفارش دهید اما خودتان نمی توانید مانند دسک‌تاپ آنرا تعویض کنید.

 


کلام آخر

درست است که این روزها لپ‌تاپ، تبلت، اسمارت‌فون کاربرد و طرفداران بسیاری دارند اما کامپیوترهای رومیزی نیز به دلیل قیمت ارزان، کارایی عالی، قدرت بالا و دوام بسیار خوب همچنان طرفداران خودشان را دارند. این کامپیوترها به این زودی ها از رده خارج نخواهند شد و یار شفیق کاربران باقی خواهند ماند.