کاوشگران صنعت پارس آرین چه کسانی از Wifi شما دزدی میکنند ! | دانلود پروژه رایگان و تازه های تکنولوژی و کامپیوتر
۰

چه کسانی از Wifi شما دزدی میکنند !

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چگونه بدانیم که آیا کسی از اینترنت وای فای ما استفاده می کند یا نه ؟ کاربران اینترنت وای فای روز به روز به تعدادشان افزوده می شود ، از استفاده عمومی ( خانه ) گرفته تا کارهای تجاری ، بانک ها و . . . از این رو اگر شما یک رمز عبور قوی برای خود انتخاب نکنید خطر بیرون همیشه در کمین خواهد بود . خوب ویکی پلاس امروز می خواهد به شما یاد بدهد که چگونه از این خطرات جلوگیری کنید . خوشبختانه چندین تکنیک برای شناسایی دزد وجود دارد . . .

چه کسانی از Wifi شما دزدی میکنند !

راحت ترین و ساده ترین روش نگاه کردن به چراغ Router می باشد ، به طور مثال شما کامپیوتر خود را در حالتHibernate گذاشته اید و هیچ گونه ارتباط اینترنتی ندارید ، با یک نگاه به Router می بینید که چراغ Internet دارد چشمک می زند ، این یکی از نشانه های دزد می باشد ، حالا خیلی از شماها الان در این فکر هستید که این راه زیاد موثر نیست ، بله درست فکر می کنید ، حالا وقتی خودتان دارید با اینترنت کار می کنید آن وقت چگونه تشخیص داد که کسی از ما دزدی می‌کند یا نه ؟!

روش بهتر این است که به Router خود وصل بشید و از داخل پنل به آدرس زیر بروید :

در اینجا لیستی از DHCP Clients ها را می بینید ، که به راحتی می توانید ببینید که آیا کسی به وای فای شما وصل است یا نه ، این آدرس در برخی Router ها کمی تفاوت دارد اما پیدا کردن آن زیاد سخت نیست .

 لیست DHCP Clients که از وای فای استفاده میکنندلیست DHCP Clients که از وای فای استفاده میکنند

راستی یادم رفت بگم چگونه وارد Router خود شوید ، راهنمایی وارد شدن در زیر هر Router درج شده است اما تقریباً تمامی Router ها برای وارد شدن به تنظیمات از چنین روشی استفاده می کنند :

  • Browser مثل Firefox باز کنید و آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ را وارد کنید .
  • یوزر و پسورد به طور پیش فرض admin می باشد .
  • به آدرسی که در بالا بیان شد مراجعه کنید .

اگر بعد از انجام این کارها متوجه شدید که کسی دارد از شما دزدی می کند باید به دنبال راه حلی برای این مشکل باشید ، یکی از راه حل‌ها همان طور که در بالا بیان شد گذاشتن پسورد قوی می باشد ، توجه داشته باشید که از پسوردهایی مثل : تاریخ تولد ، شماره موبایل و شماره شناسنامه و . . . اکیداً خوداری کنید ، سعی کنید پسورد ترکیبی داشته باشید . روش دیگر استفاده از برنامه های کاربردی می باشد ، بعضی برنامه ها از کاربر قبل از وصل شدن یک سری سوالات پرسیده میشود و در صورت پاسخ صحیح می توانند به وای فای وصل شوند برنامه هایی مانند WiFi Guardian البته در بیشتر موارد یک پسورد قوی کافی است .

روش دیگر استفاده از یک برنامه بسیار سبک به نام Wireless Network Watcher است . تنها کافی است این برنامه بسیار سبک را بر روی سیستم خود نصب کنید تا هر گاه غریبه‌ها قصد استفاده از اینترنت شما را داشتند ، به شما هشدار دهد .

Wireless Network Watcher

Wireless Network Watcher یک برنامه ویندوزی رایگان است که Wi-Fi شما را از گزند غریبه‌ها در امان می‌دارد . در واقع با استفاده از این برنامه هرگاه دستگاه دیگری نیز از اینترنت شما استفاده کند ، به شما هشدار داده خواهد شد . برای استفاده از این برنامه بسیار ساده مراحل زیر را طی کنید .

  • ابتدا برنامه Wireless Network Watcher را دانلود و نصب کنید .
  • برنامه را اجرا کنید و از منوی Options گزینه های Beep On New Devices و Background Scan را اجرا کنید .
  • سپس کلید F5 را فشار دهید تا کلیه دستگاه‌هایی که از اینترنت بی‌سیم شما استفاده می‌کنند را مشاهده کنید .

توجه کنید که پرینتر و سایر دستگاه‌های موجود در شبکه خانگیتان در این برنامه نمایش داده می‌شوند . بنابراین در صورت مشاهده استفاده غریبه‌ها از اینترنت ، قبل از خاموش کردن مودم و تعویض رمزعبور کلیه دستگاه‌ها را شناسایی کنید .