کاوشگران صنعت پارس آرین Responsive چیست؟ | دانلود پروژه رایگان و تازه های تکنولوژی و کامپیوتر
۰

Responsive چیست؟

Responsive-11-770x186

 

واژۀ responsive به معنای واکنش‎ گرا یا جواب‎ گو می باشد. طراحي ريسپانسيو به نوعی از طراحی وب گفته می‎ شود که در آن صفحات يکوب‎ سايت متناسب با ابزار‌ مورد مشاهده کاربر، (که می ‎تواند مرورگر پی‎سی، تبلت يا مرورگر گوشی باشد) واکنش نشان می ‎دهند و به اين‎ ترتيب کاربر، سايت را با ساختاری متناسب و بدون نياز به اسکرول يا تغيير زوم خواهد ديد.
رشد بی سابقه دستگاه های هوشمند نظیر تلفن های همراه و تبلت ها و تغییر رویکرد کاربران به سمت اسفاده از این ابزارها، طراحان سایت را بر آن داشت تا تغییراتی در شیوه طراحی خود ایجاد نمایند تا طیف وسیعی از افراد، خروجی کارشان را به درستی مشاهده نمایند.

design-hostiran-responsive

طراحی سایت به شیوه responsive یعنی قابلیت انعطاف پذیری ساختار گرافیکی وب سایت. به عبارت دیگر، طراحی و برنامه نویسی سایتبه گونه ای انجام شود که هنگام بارگزاری صفحات با طول و عرض مختلف، سایت با سرعت مناسب و بدون حذف موارد و اطلاعات ضروری صورت بگیرد، البته این به این معنا نیست که سایتهای غیر ریسپانسیو در تبلت ها و گوشی های هوشمند بارگزاری نمی شوند؛ بلکه به شکل هوشمندانه کنترل نمی شوند، طراحی سایت به شیوه ریسپانسیو دارای چند مرحله بیشتر از سایتهای معمولی است و باید قالب های مختلفی را طراحی و شکل داد تا مطالب با دسته بندی موضوعی به شکلی مناسب در آنها قرار گیرند. در صورتی که طراحی سایت، ابعاد بیشتری از گوشی های هوشمند را پوشش دهد، مخاطبان بیشتری می توانند از آن وب سایت استفاده کنند.

چرا طراحی Responsive؟

  • سئوی مناسب
  • بهترین شیوه طراحی برای نمایش وب‎سایت در تلفن‎های همراه
  • طراحی قالب بر اساس سایز صفحه به جای دستگاه نمایش دهنده
  • اطمینان از یک url واحد داشتن
  • کاربرپسند بودن

نحوه هماهنگ شدن قالب وب‎سایت متناسب با ابزارهای مختلف:

Responsive-4

مقایسه شیوه طراحی رایج و ریسپانسیو:

Responsive-3

میزان محبوبیت طراحی ریسپانسیو در مقایسه با طراحی رایج موبایل:

Responsive-2

 

منبع : هاست ایران